Interwencja kryzysowa
Forma pomocy psychologicznej podejmowana w sytuacjach kryzysu. Kryzys to stan, z którym osoba nie potrafi sobie poradzić, spowodowany sytuacją, w której zawodzą dotychczasowe strategie adaptacyjne. Pojawia się poczucie bezradności i lęk. Objawom tym towarzyszą zwykle zaburzenia procesów poznawczych oraz dolegliwości psychosomatyczne. Interwencja kryzysowa jest leczeniem krótkotrwałym i obejmuje zwykle 7 – 12 sesji w okresie 1 – 2 miesięcy.
Psychoterapia krótkoterminowa
Zorientowana na pracę z konkretnym problemem, ukierunkowana na realizację jasno wytyczonych celów, dotycząca zmiany w wyodrębnionych obszarach, z ograniczonym czasem trwania, około 12 – 17 sesji. Zachęcam do zwrócenia tu uwagi na stosunkowo nowe podejście w psychoterapii, równocześnie jednak głęboko zakorzenione w psychoterapeutycznej tradycji – Intensywną Krótkoterminową Psychoterapię Dynamiczną /ISTDP/.
Psychoterapia długoterminowa
Dotyczy wielu sfer funkcjonowania psychicznego, obejmuje swoim zasięgiem całą osobowość, jej celem są głębokie zmiany schematów poznawczych, emocjonalnych, behawioralnych oraz interpersonalnych, czas trwania to, w zależności od skali problemów, 50 sesji i więcej.
Terapia par
Przeznaczona dla osób pozostających w związkach, których problemy wynikają z funkcjonowania obojga osób w parze.
Porady
Psychoedukacja ukierunkowana na przekazanie informacji pozwalających lepiej radzić sobie z napotykanymi problemami.
Konsultacje
To forma diagnozy, oceny specyfiki, zakresu oraz głębokości zgłaszanych problemów, często zorientowana na uzyskanie wstępnej orientacji w doświadczanych trudnościach w celu adekwatnego doboru metod, technik oraz środków oddziaływania terapeutycznego.